گزارش كارآموزی در معدن سنگ اصفهان

گزارش كارآموزی در معدن سنگ اصفهان

گزارش كارآموزی در معدن سنگ اصفهان

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 17 کیلو بایت
تعداد صفحات 20
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش كارآموزی در معدن سنگ اصفهان در 20 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه 1

تاریخچه -نوع محصول – نام واحدهای مختلف 3

واحد سنگ بری 4

سنگ شكن 6

آپرون فیدر 9

نوار نقاله 10

سیستم غبار گیر (هیدروسیكلون) 13

تله شكن 15

طرح ریزی و تحقیق سیستم كنترل و برقی معدن 17

كار اتاق سیستم كنترل اولیه 27

مقدمه

امروزه با گسترش و پیشرفت علم تكنولوژی و با بهره گیری از منابع خدادادی ، صنایع مادری چون ذوب آهن و ذوب فولاد آلیاژی مراحل تكامل و ترقی را با سرعتی محسوس طی می كنند نیاز اولیه این صنایع را به طور حتم و یقین معادل تامین می كنند .

در راستای این نیاز می توان نیاز صنایع ذوب فولاد ، ذوب اهن و فولاد آلیاژی به سنگ آهن ، سنگ آهك ودیگر عناصر و كانی های با ارزش معادن اشاره كرد .

هدف از شرح نكات بالا به خاطر این بود كه اینجانبدر این مركز صنعتی برای طرح ریزی و تحقیق سیستم كنترل و برق شركت صنعتی و معدنی حوض ماهی اصفان خواهد بود وچون این سیستم با تكنولوژی روز پیش می رود امید وارم كه تحقیق و پروژه اینجانب مسمر ثمر خواهد شد .

این معدن با بهره گیری از تاسیسات و تجهیزات معدنی مدرن و كارآمد ذخیره 117380000 تن سنگ آهك مرغوب نیاز این مجتمع (مجتمع فولاد مباركه) را به مدت 76 سال در حد كفایت وحتی بالاتر تامین می كند.

خلاصه بیان كنم كه این مقدار زیاد سنگ با وجود سیستم برق و این نعمت بی پایان و خوب و تكنولوژی روز دنیا ایجاد می شود یعنی با سیستم برق می توان یكی از نیازهای مجتمع عظیم فولاد مباركه را ایجاد كرد در راستای طرح ارتباط با صنعت اینجانب دوره كارآموزی خود را در این معدن گذارنده و از نزدیك با پست برق ، شبكه انتقال و توزیع برق ، سلول و قسمت های برق دستگاهها این معدن آشنا شدم همچنین اطلاعات ،نقشه های برقی و مداری و مراحل توزیع برق را در قسمت های مختلف و دستگاههای این معدن را از استاد و مداركی كه در این معدن موجود بودبدست آوردم . و همچنین ابتدا با تجهیزات و ماشین آلات و مراحل كار مجتمع معدنی حوض ماهیی آشنا شدم .

تاریخچه – نوع محصول – نام واحدهای مختلف

شركت معدنی و صنعتی حوض ماهی اصفهان در كیلومتر 25 جاده بروجن مباركه و دقیقاً در نوار مرزی استان اصفهان و چهار محال بختیاری قرار گرفته و می توان گفت كه از نظر تولیدات معدنی یكی از طرحهای مهم انقلاب به شمار می آید .

تولیدات این معدن سنگ آهك نسوز بوده كه پس از استخراج به مجتمع فولاد مباركه حمل می گردد كه من در اینجا با توجه به اینكه مدتی است جهت تكمیل پروژه پایان دوره رشته كاردانی خود در این معدن فعالیت علمی دارم قصد دارم تاریخچه این معدن را به تصویر بكشم.

شركت معدنی و صنعتی حوض ماهی در سال 1361 طرح اكتشاف آن به دست مهندسین ایرانی شروع كه این عملیات تا پایان سال 1370 به طول انجامید تا سرانجام در اواخر سال 70 قسمت معدن آماده بهره برداری قرار گرفت لازم به یادآوری است كه بین سالهای یاد شده عملیات خاك برداری و بتن ریزی و زیرسازی دستگاههای صنعتی توسط شركت میم نیم كه یك شركت ایرانی بود انجام گرفته و ساختمانهای نیمه صنعتی نیز توسط خاكدیش به انجام رسید و در سال 71 نصب سنگ شكن های اولیه و متعلقات آن و نصب نوار نقاله ها و كلیه تجهیزات واسطه به شركتی بنام شركت ثامن واگذار شد كه با عقد قرار داد یكساله سرانجام در بهار سال 1372 كلیه دستگاهها آماده و مورد بهره برداری قرار گرفت در بهمن ماه 72 توسط وزیر وقت معادن و فلزات جناب آقای مهلوجی افتتاح و بهره برداری آغاز گردید.

این شركت در حال حاضر دارای 90 نفر پرسنل بوده كه واحدهای سنگبری ، حمل و نقل ، تعمیرگاه و جوشكاری واحد تولید ، امور اداری و واحد انتظامات در حال فعالیت هستند كه لازم می دانم شرح وظایف هر یك از واحدها را توضیح دهم.

واحد سنگ بری :

در این واحد حدود 10 نفر از پرسنل انجام وظیفه می نمایند كه عملیات چال زنی و انفجار را بهعهده دارند در این شركت دستگاههای به نام واگن دریل وجود دارند كه قدرت خود را از كمپرسورهای غول پیكر 750 و 900 گرفته وچاله های به عمق 12 و 15 متر حفر می نمایند جهت تكمیل یك آبشاری مرغوب نیاز به حدود 50 الی 60 تا چال به عمق 12و 15 متر بوده كه هر یك از انها به فاصله عرضی و طول سه متر از یكدیگر حفاری میگردد زمانیكه عملیات حفاری انجام گرفت توسط مدیریت معدن در خواست مواد نادیه شده و با نظارت مستقیم نیروی انتظامی محل آتشباری انجام می گیرد حجم هر یك از این آشیاریها از نظر وزنی حدود 30 هزار تن می باشد زمانیكه آتش بازی صورت گرفت بارگیری توسط واحد نقلیه شروع می گردد .

در واحد نقلیه این شركت كه حدود دوازه نفر پرسنل دارد عملیات حمل سنگ توسط دستگاههای به نام دامتراك كه ساخت كشور ژاپن و یا دستگاههای حمل به نام فان كه ساخت كشور آلمان است به لودرهای غول پیكر 988 انجام و به سنگ شكن اولیه شركت فرستاده می شود كه در سنگ شكن اولیه به سایزه های مختلف از 0 تا 200 میلیمتر دانه بندی می گردد لازم به یادآوری است كه سنگ شكن اولیه این شركت یكی از مدرنترین سنگ شكنهای در خاورمیانه بوده و قادر است هر ساعت حدود 600 تن سنگ را به دانه بندی توضیح داده شده تبدیل نماید .

زمانیكه سنگ به سنگ شكن اولیه فرستاده شد توسط اوپراتورهای مجرب در سیستم كنترل و به سنگ شكن ثانویه نوار نقاله فرستاده شد كه در این قسمت به دانه بندی های مختلف تبدیل می گردد .

دانه بندی های 20 تا 50 میلیمتر كه محصول مرغوب این معدن بوده و دپوها فرستاده و به قسمت بارگیرخانه حمل و از انجا توسط كامیونها به مجتمع فولاد مباركه در قسمت مواد اولیه فرستاده می شود و مابقی دانه ها كه دانه بندی 20-0 و 20-5 و 5-0 بوده به دپوها توسط نوار نقاله فرستاده شده كه مصارف ساختمانی داشته و قسمت زیادی از آن هم جهت زیرسازی جاده ها به كار می رود .

قسمت تعمیرگاه و جوشكاری در این قسمت توسط مكانیك های مجرب و خبره تعمیرات دستگاههای سنگین لودر ، لیفتراك و بلدزورها انجام گرفته و به دلیل اینكه این دستگاهها با سنگ سرو كار داشته و دچار شكستگی های متعددی می شوند واحد جوشكاری ترمیم آنها را به عهده دارد .

قسمت های اداری و مالی شركت نیز حضور و غیاب پرسنل وحسابرسی حقوق پرسنل و پرداخت ماهیانه حقوق كاركنان را عهده دار بوده و واحد انتظامات این شركت نیز به طور مستمر حفظ و حراست فیزیكی این معدن را كنترل می نمایند این بود تحقیقات دانشجو دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهر مجلسی .

سیستم غبار گیر (هیدروسیكلون )

كار سیستم غبار گیر گرفتن كردو و غبار حاصله از خرد شدن سنگ از اطراف سنگ شكن است سیستم غبار گیر تشكیل شده از :

الف – بك فیلتر

دارای لوله های ارتباطی به دستگاهها می باشد كه غبارهای حاصله از دستگاهها را از طریق این لوله ها وارد خود می كند. یك فیلتر حدود 144 كیسه غبار گیر می باشد كه گردو غبار را به خود می گیرد .همچنین دارای تعدادی والو به نام سولونید والو می باشد كه پس از پالس زدن هوا به كیسه ها گرد و غبار های چسبیده به كیسه ها را تخلیه می كند (به روی دستگاهی به نام راتوری والو ) . راتوری والو دارای یك موتور به قدرت 5/4 KW می باشد كه باعث به حركت در آوردن آن می شود . راتوری والو دارای یك زنجیر می باشد كه كار آن انتقال نیرو از موتور به راتوری والو می باشد و باعث به حركت در اوردن آن می شود این زنجیر هر 3 ماه یكبار بایستی روغنكاری شود ، نوع روغن آن شل تلوس 72 است و همچنین موتور راتوری والو دارای یك نقطه گیریس خور می باشد كه هر 2سال یك مرتبه بایستی گیریسكاری شود . نوع گیریس آن شل آلونیا RA می باشد و مقدار آن 0/06KG می باشد .

همچنین یك فیلتر دارای یك هیتر می باشد كه كار آن گرم كردن بدنه یك فیلتر در زمستان شده و مانع از سفت شدن غبار ها در بدنه بك فیلتر می شود .

ب ـ اگزوز فن Exhaust fan

كار اگزوز فن ایجاد مكش هوا و باعث كشیدن گرد و غبارهای ایجاد شده از دستگاهها و انتقال آنها توسط لوله های رابط و متصل به یك فیلتر به كیسه های غبار گیری می باشد . اگزوز فن دارای یك موتور به قدرت 22kw و دور 1500 دور در دقیقه می باشد . اگزوز فن 01 دارای دو یاتاقان و یك كوپلینگ می باشد . یاتاقانها باید هر شش ماه یك مرتبه گیریس كاری شود مقدار گیریس آن 0/035kg می باشد . همچنین سالیانه بایستی تعویض شود كه مقدار ان 0/2kg می باشد و نوع گیریس آن شل آلونیا EP2 می باشد .

گیریس كوپلینگ اگزوز فن نیز بایستی سالانه تعویض شود كه مقدار آن نیز شل آلونیا EP2 می باشد .

ج- كمپرسور Air Compressor

كار كمپرسور تولید هوای لازم پالس زدن سولونید والوها می باشد كه دارای یك موتور به قدرت 11KW و دور آن 1500 دور در دقیقه می باشد .

فشار هوای تولید شده كمپرسور 8/5 KG/cm می باشد و دارای یك كپسول به ظرفیت 25cm می باشد . نوع روغن مصرفی كمپرسور شل كرونا Kj2 و ظرفیت آن 7/5Lit می باشد و مدت تعویض آن بستگی به ساعت كار كمپرسور دارد . یعنی در هر 3000 ساعت یك مرتبه باید تعویض شود.

تله شكن

جهت خرد كردن سنگهایی كه دارای ابعادی بزرگتر از دهانه سنگ شكن اولیه می باد از نوعی قله شكن هیدرولیكی به نام Rammer استفاده می شود .

اجزاء تشكیل دهنده قله شكن

1- موتور هیدرولیك

قدرت موتور 75kw و دور ان 1500 دور در دقیقه می باشد .

2- تانك (مخزن ) قله شكن

مخزن قله شكن به ظرفیت 400lit می باشد و نوع روغن آن شل تلوس T30 می باشد و مدت تعویض آن بستگی به ساعت كار موتور قله شكن دارد و هر 1200 ساعت كاری باید تعویض گردد .

3- سه عدد بوم

طول این 3 بوم روی هم به طول 5/7 متر می باشد كه با فشار روغن به حركت در می آیند .

4- چكش قله شكن

چكش قله شكن به قطر 130mm میس باد كه در انتهای قله شكن قرار دارد .

5- فن خنك كننده روغن هیدرولیك

6- هیتر

كار قله شكن جابجایی و شكستن سنگهای بزرگ كه ابعاد آنها از یك متر مربع بیشتر باشد قله شكن با فشار روغن حركت می كند كه یكی از این حركتها (چپ- راست) چرخش قله شكن می باشد كه زاویه 170 درجه را تشكیل می دهد .

خرد شدن سنگها توسط چكشی كه در انتهای یكی از زانوها قرار گرفته انجام می شود كه حدود 350 الی 500 ضربه در دقیقه بر سنگها وارد می كند .

به حركت در اوردن بومهای دمر توسط 2 دسته كه متصل به یك جعبه كه دارای سیستم الكتریكی است انجام می شود . این دو دسته شامل هشت حركت می باشد .همچنین ضربه ردن چكش قله شكن هم است كه در مجموع شامل 9 حركت می شود .

قله شكن دارای نقاطی است كه باید گریسكاری می شوند . اپراتور موظف است كه روزانه و هفتگی این نقاط را گیریسكاری می كند به عنوان مثال چكش قله شكن را باید هر روز صبح قبل از شروع كار گیریسكاری می كند كه نوع گیریس آن ESSO EOL (232) و بقیه نقاط قله شكن كه شامل 16 گیریس خور است بایستی به صورت هفتگی گیریسكاری شود كه نوع گیریس آن نوع گیریس آن با نوع گیریس چكش قله شكن متفاوت است و از نوع SUN – Light MB – O می باشد .

حتما ببینید

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی فرمت فایل …