گزارش كارآموزی در خدمات فنی خودرو شاهرضا

گزارش كارآموزی در خدمات فنی خودرو شاهرضا

گزارش كارآموزی در خدمات فنی خودرو شاهرضا

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 21 کیلو بایت
تعداد صفحات 26
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش كارآموزی در خدمات فنی خودرو شاهرضا در 26 صفحه ورد قابل ویرایش

ترمزهای قرن بیست و یكم

سیستم ترمز الكتریكی دلفی از تكنولوژی ABS در بسته آلومینیومی با كیفیت عالی استفاده می كند. لنتهای ترمز مستقیماً بر روی سطوح آلومینیوم وارد عمل می گردند. گشتاور چرخشی ترمز با استفاده از جریان مستقیم به منظور به كار انداختن موتور در مجموعه ترمز چرخ تولید می گردد.

این سیستم از تكنولوژی بكار اندازنده موتور كه اكنون در ABS VI بكار گرفته می شود بهره مند می گردد. هر چند ، مكانیسم به كار اندازنده در ترمز استوانه ای بكار انداخته می شود و جایگزین سیلندر ترمز چرخ هیدرولیكی معمولی میگردد. سیلندر اصلی یك ترمز هیدرولیكی جلویی دو كاناله را فراهم می آورد و در این استثناء كنترل كننده ترمزهای عقبی بر مبنای سیگنالهای حاصل از مبدل فشار در سیلندر اصلی پر انرژی می كند و این عمل را بوسیله سیم رابط به ترمز عقبی انجام می دهد.

گیرنده بطور مداوم سرعت چرخ را در هر چرخ تنظیم می كند و مدول كنترل الكترونیكی (EMC) عملكرد مناسب ترمز را در هر چرخ عقبی محاسبه و سپس بكار می اندازد . عملكرد ترمزگیری در هر زمان و در هر چرخ عقبی بوسیله ECM به منظور فراهم آوردن تغذیه مناسب جلو به عقب و پهلو بهینه می گردد. این كار بالانس ترمز را تقریباً بطور ایده ال در دامنه وسیعی از شرایط عملكردی با توجه به تغییرات بار فراهم می آورد.

سرویس عقبی ترمز معمول نمی باشد و خطوط ترمز هیدرولیكی عقبی معمول ،منابع تغذیه و مكانیسم های ترمز توقف را بر طرف می نماید . اگر وسیله نقلیه در حال حركت باشد،ABS عقبی بطور اتوماتیك به كار می افتد . زمانیكه وسیله نقلیه متوقف می باشد، ترمز توقف كامل به كار می افتد.

عملكرد ABS به عملكرد سیستم نزدیك می باشد.در اغلب وسایط نقلیه ای كه محرك عقب هستند كنترل حركت در بر گیرنده بخشهای اضافی نمی باشد چونكه ترمزها در زمان ممكن وارد عمل می گردند.
مشخصه های سیستم دلفی

-داشتن حجم سیستم كمتر تا پنچ كیلوگرم

-ساختار حرارتی مناسب

-تغذیه مناسب دینامیكی

-بالانس ایده ال بدون به بارگذاری وسیله نقلیه

-افزایش طول عمر لنتهای جلویی

سیستمهای خودكار دلفی
شرح كاربردی این نوع سیستم

واحد كنترل الكترونیكی ABS ورودیهای روغن ترمز چرخ را تحت عملكرد قرار می دهد و سوپاپهای سلونوئیدی واحد كنترل هیدرولیكی (HCU) را كنترل و روغن را پمپ می نماید. در مورد حركت ECU به كنترل HCU می پردازد و موجب كاهش گشتاور دورانی از طریق كنترل كننده جریان متوالی نیرو می گردد.

مزایای ABS :

× كاهش سر و صدای صوتی

× افزایش كارآیی و پایایی وسیله نقلیه در سطح جاده

× طراحی فشرده و كوچك كه با HCU مجتمع می گردد.

× دارا بودن تراشه های كم و هزینه اندك ABS با 3ICS

× عملكردهای اضافی نظیر كنترل حركت كه در ABS EUC متمركز می گردند.

مشخصه های تولید سیستم ABS

× پیاده سازی سه IC در مورد ABS

× HCU ECU متمركز شده در یك بسته واحد همراه با سیستم درونی كه مجهز به رله یا تقویت كننده می باشد.

عملكردهای سیستم ABS

× چك كردن میزان فشار تایر

× كنترل میزان كاركرد موتور (ETS)

× كنترل میزان كاركرد موتور و ترمز (TCS)

× عملكردهای متفاوت فرمان (VES)

× تغذیه مناسب دینامیكی عقبی (DRP)

× تقویت پایایی وسیله نقلیه Traxxar -(vse)

× موجب به حداكثر رساندن راندمان سیستم ترمز می گردد.

.كه حركت آزاد را موجب می گردد.

.قابلیت تغییر گشتاور دورانی خروجی در یك حلقه بسته كه قابل مقایسه با ترمز دیسكی می باشد كنترل می گردد.

. قابلیت كنترل حركت

0 دارای عملكرد ترمز توقف دینامیكی ABS

0 دكمه فشاری كلید ترمز برای توقف در قالب حركت به سمت چپ و راست كمك كننده است.

0 دارای ترمز توقف كاملاً استاتیكی

0 قابلیت و توانایی در بالا رفتن از سربالاییها

0 توانایی در حركتهای غیر پیوسته

0 قابلیت افزایش عملكرد غیر خودكار وسیله نقلیه

مزایا:

-دارای ترمز پایی عقبی همراه با عملكرد تقویت شده

-ABS (چرخهای عقبی)

-كنترل حركت در وسایط نقلیه ای كه با چرخ عقبی حركت می كنند

-بالانس دینامیكی

-تغذیه مناسب دینامیكی

-پدال ترمز نسبت بهسیستمهای قبلی بهبود یافته و اصلاع شده

-طول عمر بیشتر لنتها

*سیستم های ترمز الكتریكی در سیستم دلفی

این سستم ها موجب تسهیل در توقف میگردند.

عملكرد ترمز توقف با فشار كلید و یا قدرت دادن انتخابگر تغییر مكان در زمان توقف شروع به كار می كند.

ECM موجب بكار اندازی مكانیسم های كاربرد ترمز می گردد و به موجب آن از یك محرك الكترونیكی كوچك به منظور سیگنال دادن فیلیپ فلاپ مكانیكی یا تبدیل ترمز به روش مورد نظر استفاده می كند. نیرویی برای حفظ ترمز ضرورت ندارد و چونكه ترمز توقف بوسیله كنترل تنظیم می گردد، ترمز همیشه با نیروی ویژه ای بكار گرفته می شود.

همچنین كنترل كننده بطور اتوماتیك به حالت ABS در زمانیكه ترمز توقف در خواست می گردد و وسیله نقلیه در حال حركت می باشد تغییر مییابد.

مشخصه های حركت در سربالایی ، دزدگیر و حركت غیر پیوسته نیز در این مراحل وجود دارند.

سیستم های ترمز ضد قفل DBC7

قدرت تكنولوژی سیستم های ABS ،سایز ، وزن و مزیتهای عملكردی هر بخش سلونوئیدی ، همگی در یك سیستم ترمز جای می گیرد.

با معرفی این سیستم در سال1994 ، سیستم ترمز ضد قفل ABS VI در بین تمام صنایع ترمز خودكار بواسطه توانائیش در فراهم آوردن عملكرد تقویت شده یا تقویت سیستم های ترمز هیدرولیكی معمولی منحصر به فرد بوده است. این سیستم از مكانیسم های حركت موتور به منظور فراهم آوردن كنترل فشار چرخ به منظور بهینه سازی عملكرد ABS بهره مند گردیده است كه شامل : كاهش فواصل توقف ،قابلیت حركت توقف یافته، بهبود پایابی وسیله نقلیه و حذف یا برطرف كردن قفل چرخ . الكترونیكهای دلفی دلكو و دلفی شاسی نسل بعدی سیستم كنترل حركت وترمز ضد قفل را توسعه بخشیده اند.

با تركیب سوپاپهای سلونوئیدی دقیق،دوران پمپ هیدرولیكی بسته والكترونیكی های كاملاً مجتمع با آخرین تكنولوژی جدیدDBC7،مزایا ومشخصه های عملكردكلیدی را باز گو نماید.

چرا سیستمهای ترمز ضد قفل بصورت هوشمندی باشند.

آن چیزی كه در DBC7جدید دلفی نهفته است شامل نرم افزار هوشمند می باشد .توانائی در عملكرد بیرونی دیگر سیستمهایABCاز ساختار الگوریتمی برخوردار است كه با كیفیت اجرایی هماهنگ می گردد.در شاسی دلفی تكامل وتوسعه پیشرفتهای تكنولوژیتیABCرا می توان مستقیماً با استفاده از مهندسی الگوریتمی ،شبیه سازی وتحلیل فعالیت ومدل سازی كامپیوتری نمود .بواسطه منابع غیر همزمان،ما باید سیستمهای الگوریتمی پیچیده رادر تولید انبوه ودر كوتاهترین زمان ممكن بكار بریم.

میلیمتر خلاصی برای آن میگذاریم.

برای تعمیر گیربكس آنرا روی آچار مخصوص بشماره فنی 495 BVI میبندیم و قبلاً آچار را روی دسته پایه موتور و یا روی گیره میبندیم و گیربكس را روی آن تعمیر می كنیم .اول پوسته كلاچ را از روی گیربكس باز می كنیم و قبل از در آوردن پوسته كلاچ آچار مخصوص را روی دنده های ثابت قرار می دهیم و بعد ضامنهای روی چاكنیتهای پلوس را خارج می كنیم.اگر بخواهیم فقط كاسه نمدها را عوض كنیم میتوانیم چاكنیتها را علامت گذاری كرده و آنرا میزان كنیم و بعد از تعویض كاسه دوباره چاكنیتها را در جای علامت كرده سفت میكنیم و در باز كردن مهره چاكنیتها نباید با هم عوض شوند آنها را شماره می زنیم و برای در آوردن كرانویل و هوزینگ باید شافت را خارج كنیم خار آن را درآورده و آنرا خارج میكنیم سپس دریچه گیربكس را باز كرده فنر ها و ساچمه های اهرم دنده ها را خارج می كنیم و بعد درب پشت گیربكس را نیز باز می كنیم و واشر پشت رولبرینگ دنده زیر را نیز خارج می كنیم میله واسطه دنده عقب را باز كرده و بعد میله واسطه دنده عقب را كه دارای 2 خار می باشد با آچار مخصوص بشماره فنی B 31 BVI در می آوریم و بعد واشر قسمت جلوی دنده زیر را كه پرچ شده باز می كنیم و پیچهای آن را نیز باز می كنیم.

گیربكس

اول میله دو شاخه دنده عقب را خارج می كنیم و بعد واشری كه برای قفل كردن میله دنده ها می باشد خارج می كنیم سپس گیربكس را در دو دنده مخالف قرار میدهیم ومهره كیلومتر شمار را با آچار مخصوص بشماره فنی 497 DVI باز می كنیم سپس واشر زیر مهره كیلومتر شمار را خارج كرده و از پشت به پینیون ضربه می زنیم تا از جا خارج شود سعی می كنیم وقت ضربه زدن سرب روی سر پینیون قرار دهیم كه دنده آن پرچ نشود و پینیون را از جا خارج كرده و بعد كنس رولبرینگ عقب را نیز در می آوریم بعد با آچار مخصوص BVI31B خارهای شاخه های دنده تعویض كن را از میله ها جدا می كنیم و از گیربكس خارج می كنیم و چاكنیت رولبرینگ پشت را كه به پینیون بسته شده را باز می كنیم وباید مواظب باشیم دنده برنجی ها و كشویی ها با هم قاطی نشود و اگر خواستیم از هم جدا كنیم باید آنها را علامت گذاری كنیم.

تعمیر گیربكس و كنترل آن

برای تعمیر رولبرینگ پشت پینیون باید كنس را با پرس از جا خارج كنیم .

برا تعویض كنس قسمت جلوی پینیون از روی گیربكس باید آن را با پرس خارج و جا زد.

برای تعویض رولبرینگ روی پینی.ن باید آن رابا آچار مخصوص بشماره فنی 65TAR بسته آن را با پرس خارج كنیم .

برای خارج كردن رولبرینگ دنده زیر آچار مخصوص موجود است بشماره فنی 22BVI و 41BVI كه رولبرینگ را با آن از روی دنده زیر خارج می كنیم.

تعمیر هوزینگ

برای درآوردن رولبرینگهای دو طرف هوزینگ از آچارهای مخصوص 48BVE

01-28 BVE01-15ROUاستفاده میكنیم كه آن را زیر رولبرینگ بسته و رولبرینگ را خارج میكنیم این برای رولبرینگ پشت كرانویل می باشد .

برای در آوردن رولبرینگ آن طرف كرانویل باید اول آچار شماره فنی 65 TAR را زیر رولبرینگ بسته و بعد آچار مخصوص 02BTR را روی آچار اولی بسته و رولبرینگ را خارج می كنیم و بعد پیچهای كرانویل را باز كرده برای بستن باید پیچها را تعویض كنیم و بعد خار میله هوزینگ را خارج كرده با یك میله 3 میلیمتری از جا در می آوریم و بعد میله هوزینگ را خارج كرده و دنده هرز گرد ها و واشر های پشت آنرا خارج می كنیم.

برای خارج كردن كنس روی جاكنیت های پلوس آچار مخصوص موجود است بشماره فنی 01-28 Bvi كه آن را بلبرنگ كنس نیز می نامند با یك آهن به شعاع 39 میلیمتر و پهنای 36 میلیمتر در داخل آن قرار می دهیم و بعد با چرخاندن پیچ كنس را بیرون می كشیم.

كرانویل و پینیون

كرانویل و پینیون را در كارخانه ای كه ساخته می شود با هم آبندی می كنند و در موقع تعویض باید هر دو با هم تعویض شوند و هیچ وقت نباید این شماره ها كه در كارخانه روی كرانویل و پینیون حك شده پاك شود و با دو شماره مختلف داشته باشند و مفهوم این شماره ها این می باشد كه بیست و هفتمین كرانویل پینیون ساخته شده در دویستمین روز سال می باشد.

برای جمع كردن هوزینگ باید مواظب بود كه اگر واشر فیبری زیر دنده پلوس خورده شده یا لقی در قسمت هوزینگ ایجاد شده از واشر سایز كلفتری استفاده كنیم.اندازه واشرها عبارتند از واشر نازك از 46/1 الی 500/1 و واشر كلفت از 53/1 الی 57/1 و روی واشر شیاری موجود است باید بطرف دنده پلوس قرار گیرد و بعد از گذاشتن واشر روی آنرا آغشته به روغن نموده در هوزینگ قرار می دهیم و بعد واشر برنجی را داخل هوزینگ قرار داده و دنده هرز گرد ها را نیز در جای خود می گذاریم و بعد میله هرزگرد را در جای خود می گذاریم و پیم آنرا باندازه 5 میلیمتر بداخل می بندیم یعنی 5 میلیمتر از روی لبه هوزینگ فاصله داشته باشد و بعد دنده پلوس كه طرف كرانویل قرار می گیرد با كرانویل روی هوزینگ سوار می كنیم پیچهای آنرا با تركمتر باندازه 9 الی11 دكا نیوتن سفت می كنیم و بعد دنده ها را آزمایش می كنیم باید با انگشت كمی سفت حركت كند.

حتما ببینید

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی فرمت فایل …