گزارش كارآموزی در توزبع برق بادرود

گزارش كارآموزی در توزبع برق بادرود

گزارش كارآموزی در توزبع برق بادرود

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 27 کیلو بایت
تعداد صفحات 36
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش كارآموزی در توزبع برق بادرود در 36 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه ای بر مكان كارآموزی آ

مقدمه 1

وظایف وزارت نیرو 2

پست های فشار قوی 4

مزایای پست های GIS 5

اجزای تشكیل دهنده پست 5

دستورالعمل كار در هنگام سیم كشی هوایی 11

دستورالعمل تعویض یا جابجایی تیر 12

عواملی كه باعث قطع ناخواسته فیدرهای 20 كیلو ولت می شود 14

عواملی كه باعث معیوب شدن كابل 20 كیلو ولت می شود 15

اصول بهره برداری از پست های هوایی 16

اصول بهره برداری از پست های زمینی 17

مواردی كه باعث معیوب شدن ترانسفورماتورهای توزیع می گردند 19

دستورالعمل نگهداری و سرویس ترانسفورماتورهای توزیع 20

شرایط نصب ترانسفورماتور 21

سرویس و نگه داری ترانسفورماتورهای توزیع 24

تامین كسری روغن 25

هواگیری و آچار كشی ترانسفورماتور 26

تست و استقامت الكتریكی روغن 27

دستگاه رطوبت گیر 27

كلید تنظیم ولتاژ 28

شرایط پارالل نمودن دو دستگاه ترانسفورماتور 30

دستورالعمل كاركردن روی تابلو های توزیع 31

مراقبت و نگهداری از ترانس های قدرت 32

خشك كردن ترانسفورماتورها 36

دژنكتورها 37

تست های دوره ای تجهیزات كلیدخانه های فشارقوی 39

چك كردن رله بوخهلتز 41

زمین حفاظتی در تجهیزات الكتریكی 42

مقدمه ای در مورد تاریخچه سازمان

شركت توزیع برق استان اصفهان به عنوان پیمانكار در شهرستانهای خود مشغول تعمیرات و نگهداری شبكه های توزیع از قبیل شبكه فشار متوسط ، شبكه فشار ضعیف و همچنین پست های زمینی و كیوسك پست های هوایی برای روشنایی و انتقال موجود می باشد .

برق شهرستان نطنز یكی از شهرستان های هجده گانه اداره توزیع برق استان اصفهان می باشد كه قسمت اعظم آن را بخش بادرود در بر می گیرد ، در شهرستان نطنز 18 هزار مشترك عادی و همچنین 300 مشترك دیماندی كه از پمپ های آب و مخازن استفاده می كنند ، وجود دارد كه از برق این بخش استفاده می كنند . در این شهرستان عملیات تعمیرات و نگه داری 566 كیلومتر شبكه فشار متوسط و 662 كیلومتر شبكه فشار ضعیف و كلید پست های زمینی و هوایی عادی و دیماندی را تعداد 14 نفر نیروی انسانی فنی ، تخصصی انجام می دهند كه نیمی از این نیروی انسانی در بخش بادرود مشغول انجام وظیفه هستند .

بخش بادرود دارای یك واحد خدمات مشتركین و یك واحد بهره برداری و یك واحد روابط عمومی و همچنین نیروه های نگهبانی زیر نظر مدیریت بخش كه خود شاخه ای از چارت سازمانی برق شهرستان می باشد ، مشغول به فعالیت هستند .

در این اداره بخش های مرتبط به رشته كارآموز به این گونه است كه در واحد بهره برداری فعالیت های گسترده ای صورت می پزیرد كه لازم است چند موارد آن را نام ببریم :

1- تعویض المنت های سر خط و المنت ترانسفورماتورهای هوایی و زمینی

2- تعویض لامپهای سدیم و جیوه ای و التهابی

3- تعمیر و یا تعویض قطعات مربوط به ایجاد روشنایی در تابلو ها

4- تعویض فیوزهای فشنگی و گازی و كارهای جانبی دیگر

مقدمه

تاریخچه ای درباره صنعت برق كشورمان و وظایف وزارت نیرو در این رابطه :

اطلاعات كلی در مورد صنعت برق از آغاز تا حال

نگرشی به ساختار صنعت برق ایران در گذشته و حال

تاریخچه تشكیل صنعت برق در ایران از سال 1283 شمسی با بهره برداری از یك مولد 400 كیلوواتی كه توسط یكی از تجار ایرانی بنام حاج امین الضرب تهیه و در خیابان چراغ برق تهران (امیر كبیر ) نصب گردیده بود آغاز می شود . این موسسه تحت نام دایره روشنایی تهران زیر نظر بلدیه اداره می شد و در سال 1316 موسسه برق تهران كه بعداً به اداره كل برق تهران تغییر یافت زیر نظر شهرداری بهره برداری از یك نیروگاه 6000 كیلو واتی اشكودا را به عهده گرفت . سپس در سال 1327 بهره برداری از یك نیروگاه 8000 كیلو واتی آغاز گردید . در سال 1328 بنگاه مستقل برق تهران كه بعداً در سال 1331 به بنگاه برق تهران تغییر نام یافت تحت نظر وزارت كشور فعالیت های مربوط به تأمین برق را عهده دار گردید . در سال 1332 دو واحد دیزل 2000 كیلو واتی و در اردیبهشت ماه سال 1335 یك دیزل 1900كیلو واتی و در اسفند ماه همان سال یك دیزل 1000 كیلوولتی مورد بهره بداری قرار گرفت و در مرداد ماه سال 1338 نیروگاه طرشت با چهار واحد توربین بخار هر یك به قدرت 12500 كیلو وات مشغول بكار گردید بطوری كه در پایان سال مذكور مجموع ظرفیت های مولدهای نصب شده در تهران به 78300كیلووات رسید . بعلاوه از سال 1328 به بعد شركت های مختلفی كه عهده دار سرویس برق به مشتركین بودند در گوشه و كنار تهران مشغول فعالیت شدند كه مجموع ظرفیت نصب شده مولدهای آنها به حدود 40000 كیلووات بالغ گردید .

در سال 1341 به منظور تشكیل شركتهای برق ناحیه ای جهت تولید و توزیع برق سازمانی بنام برق ایران ایجاد گردیدكه پس از تشكیل وزارت آب و برق در سال 1343 سازمان مذكور ابتدا بصورت سازمانی وابسته و سپس در سال 1344 بصورت معاونت واحد برق در وزارت مذكور ادغام گردید . وزارت آب و برق از سال 1353 بر اساس لایحه قانونی كه از تصویب مجلس گذشت به وزارت نیرو تغییر نام یافت كه تا حال حاضر به همین نام باقی است .

وظایف وزارت نیرو در رابطه با برق كشور

فعالیت های اساسی وزارت نیرو د ررابطه با برق كشور بر اساس اهداف زیر استوار است :

·بررسی و مطالعه و تحقیق درباره انواع انرژی و بر آورد میزان احتیاجات انرژی كشور در بخش ها و هماهنگ نمودن مصارف انواع انرژی.

·مطالعه و تحقیق برای شناسائی و در اختیار گرفتن انرژیهای دست نیافته

·تعیین سیاست انرژی كشور

·نظارت بر نحوه استفاده انواع انرژی

·تهیه و اجرای طرحهای لازم در زمینه احداث نیروگاههای تولید برق و ایجاد شبكه های انتقال و توزیع نیرو

·تهیه و تنظیم و اجرای برنامه های آموزشی به منظور تربیت نیروی انسانی مورد نیاز

·تهیه و تدارك و ساخت وسائل لازم و لوازم و ماشین آلات مربوط به امور تولید انتقال و توزیع روابط اصلی سازمان صنعت برق در وزارت نیرو جهت اطلاع در نمودار پیوست داده شده است.

مراقبت و نگهداری از ترانسهای قدرت

زمین زیر ترانس های روغنی باید به طرف چاهك مخصوص روغن شیب بندی شده و روی آن با قلوه سنگ تمیز به ارتفاع حداقل 25 سانتیمتر پر شود.چاهك روغن كه لوله تخلیه برای آن پیش بینی می شود معمولاً‌در كنار دیوار ساخته شده و باید به طور مرتب توسط اپراتور بازدید شود.

باید مراقبت نمود كه روغن قابل اشتعال در ترنچهای كابل و یا منهولهای دیگر موجود در محوطه نفوذ ننموده و ضمناً در اتاق ترانس باید شن خشك در جعبه های مخصوص و همچنین لوازم دیگر اطفاء حریق وجود داشته باشد.

یك ترانس را بعد از اتمام عملیات نصب ، باید تحت تستها و بررسیهای لازم قرار داده و پس ا زآن در سرویس گذاشت . هدف از این تستها عبارت است از حصول اطمینان از عملكرد صحیح رله ها و مدارات حفاظتی و اینترلاكهای الكتریكی دژنكتورها ، چك كردن كلیه ترمومترها ،چك كردن سطح روغن در كنسرواتور و اطمینان از برقرار بودن ارتباط آن با تانك ترانس.

قبل از اتصال آزمایشی ترانس كه در آن دژنكتورهای طرف اولیه بسته می شود، اپراتور باید كلیه شیرهای روغن رادیاتورها و كنسرواتور را بازدید كرده و از عدم وجود هوا در رله بوخهلتز اطمینان حاصل نماید.

همچنین قسمتهای مختلف ترانس و تجهیزات جانبی آنرا كه در فضای آزاد قرار دارند تا سر دژنكتورها بازبینی كرده و دقت نماید كه روی ترانسفورماتور اشیاء اضافی وجود نداشته باشد ، تانك ترانس به طور محكم و موثر به زمین وصل شده باشد ، روغنی از ترانس نشت ننماید و اتصالات برقگیر حفاظتی كه معمولاً‌د رجلوی ترانس و روی خط فشار قوی نصب می شوند برقرار باشد.

در این حالت پس از اطمینان از سلامت و در مدار بودن سیستمهای حفاظتی می توان دژنكتورها را وصل نمود . البته در اینجا یاد آور می شود كه وصل ترانس با تأخیری كمتر از 12 ساعت پس از پر نمودن تانك از روغن مجاز دانسته نشده است.

برای وصل آزمایشی ترانس باید مدارهای رله بوخهلتز و رله جریان زیاد برای قطع آنی و بدون تأخیر آماده شود،ولی می توان ترانس را به سیستمهای خنك كننده نیز وصل نمود ، در اینصورت باید توجه داشت كه در جریان كار ،درجه حرارت روغن در قسمت بالای تانك از 75 درجه سانتیگراد تجاوز ننماید (به علت گرمای ناشی از تلفات آهن).

برای كنترل وضعیت ترانس در شرایط بی باری باید حداقل به مدت 30 دقیقه آن را در حالت وصل آزمایشی نگاه داشت . اگر در خلال این مدت نتایج آزمایشات قانع كننده بود می توان بلافاصله دژنگتورهای طرف ثانویه ترانس را زیر بار قرار داد.

در ترانسفورماتورهایی كه سطح روغن كنسرواتور توسط لوله ششیشه ای آب نما كنترل می شود باید دقت نمود كه دو سر لوله مزبور مسدود نباشد زیرا در صورت مسدود بودن این لوله سطح روغن به صورت صحیح نمایش داده نمی شود.

در ذیل ترانسفورماتورهای تحت سرویس را بر حسب شرایط كاری مختلف طبقه بندی نموده ،نحوه رسیدگی و بازرسیهای روتین آنها به شرح زیر می باشد:

1) در نیروگاهها و پستهایی كه توسط تشكیلات پرسنلی شیفت یا مقیم محل كنترل و نگهداری می شوند، ترانسفورماتورهای اصلی و ترانسفورماتورهای مصرف داخلی (اعم از ا صلی و رزرو) باید بطور روزانه و بقیه ترانسفورماتورها هفته ای یك مرتبه مورد بازرسی قرار گیرند.

2) در نیروگاهها و پستهایی كه توسط اكیپهای سیار نگهداری می شوند ، ترانسفورماتورها باید حداقل ماهی یكبار مورد بازرسی قرار گیرند.

3) در پستهای كوچك و كم ظرفیت ترانسها حداقل هر شش ماه یكبار باید بررسی شوند.

سیستمهای خنك كننده ترانسفورماتورها باید از نقطه نظر عملكرد صحیح پمپها و فنها كنترل شوند .

برای انجام این عمل اپراتور باید دمای روغن ترانسفورماتور و همچنین دمای روغن در ورودی و خروجی كولر (در صورتیكه ترانس مجهز به كولر آبی جهت خنك كردن باشد) را یادداشت نماید.

هرگاه ترانسی توسط رله های حفاظت داخلی قطع شود(رله بوخهلتز ،رله دیفرانسیل، رله جریان زیاد) ابتدا اپراتور باید وضع ظاهری آن و تجهیزات جنبی مربوطه به جهت پی بردن به علت حادثه مورد بازرسی قرار دهد.

مثلاً اگر وجود گاز در رله بوخهلتز مشاهده شود،نمونه آن باید جهت تست به آزمایشگاه ارسال گردد.

زیرا بعضی مواقع ممكن است در خلال كار ترانس حبابهای هوای درون روغن باعث عملكرد نابجای رله بوخهلتز گردد.

اگر گاز درون بوخهلتز از روغن سوخته متصاعد شده باشد مبین وجود حادثه در داخل ترانس بوده كه در این صورت بلافاصله باید ترانس را جهت تعمیرات از مدار ایزوله نمود . تعمیرات دوره ای روی ترانسهایی كه قطع آنها مستلزم خارج شدن ترانس اصلی ازمدار است هر دو سال یك مرتبه و بقیه ترانسها هر چهار سال یك مرتبه صورت می گیرد. ضمناً ترانسفورماتورهایی كه در شرایط محیطی با آلودگی بسیار بالا كا رمی كنند باید طبق دستورالعمل های ویژه مربوط به محل ،مورد تعمیرات دوره ای قرار گیرند.

خشك كردن ترانسفورماتورها

اولاً‌: اگر سیم پیچ یا ایزولاسیون ترانس به طور جزئی یا كلی تعمیر شده باشد، بدون نیاز به اندازه گیری بخصوصی قطعاً‌باید آنرا تحت عملیات رطوبت زدایی قرار داد.

ثانیاً‌: اگر درحین انجام تعمیرات اساسی شرایط ویژه كار با ترانس دقیقاً‌رعایت شده و هسته آن بیش از حد مجاز خارج از روغن نگهداری نشود پس از انجام تعمیرات تقریباً می توان مطمئن بود كه ترانس نیازی به خشك كردن ندارد ولیكن در حالت كلی باید وضعیت ایزولاسیون سیم پیچ را قبل از تعمیرات اساسی ، طبق قواعد استاندارد شده مورد تست و ارزیابی قرار داده و در صورت نیاز اقدام به خشك سازی آن نمود.

التبه اگر پارامترهای عایق بدون روغن قبل ا زتعمیرات اساسی مقایسه شوند باید اثر روغن را در تغییر كمیتها بر طبق استانداردهایی كه در این زمینه وجود دارد مورد توجه قرار داد.

اگر درآزمایشاتی كه در خلال تعمیرات اساسی هسته ترانس در مدت زمانی بیش از آنچه كه در مدارك فنی مربوطه معین شده است در هوای آزاد قرار گیرد ترانس را باید جهت عملیات خشك سازی مورد تست قرار داد.

حتما ببینید

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی فرمت فایل …