گزارش كارآموزی در اداره برق شهركرد

گزارش كارآموزی در اداره برق شهركرد

گزارش كارآموزی در اداره برق شهركرد

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 32 کیلو بایت
تعداد صفحات 45
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش كارآموزی در اداره برق شهركرد در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

فهرست مطالب

عنوان صفحه

مقدمه آ

تاریخچه صنعت برق 1

هیتر 2

بویلر 3

توربین 7

ژنراتور 9

ترانسفورماتور 14

پست های فشار قوی 18

كلیدهای قدرت 19

پست های برق قدرت 22

پست 25

اجزای تشكیل دهنده پست ها 32

خصوصیات برقگیر 34

ترانسفورماتور 40

استقامت الكتریكی روغن 41

ترانسفورماتورهای جریان و ولتاژ 44

ترانسفورماتورهای تغذیه داخلی 46

سكسیونر قیچی ای 47

نكاتی در مورد نصب پایه ها و ترانس 50

تعویض پایه فیوز سوخته 52

چند نكته ای در مورد آزمایش اتصالات ایمنی ترانس 53

كنتاكتور 54

STOP & START 59

چراغ های سیگنال 59

تاریخچه صنعت برق :

صنعت برق در ایران از سال 1283 شمسی با بهره‌برداری از یك دیزل ژنراتور 400 كیلو واتی كه توسط یكی از تجار ایرانی بنام حاج حسین‌ امین‌الضرب تهیه و در خیابان چراغ‌برق تهران (امیر كبیر) فعلی گردیده بود آغاز می شود.

این موسسه بنام دایره روشنایی تهران بود و زیر نظر بلدیه اداره می‌شد. این كارخانه روشنایی چند خیابان عمده تهران را تامین می‌كرد، خانه‌ها برق نداشته و تنها به دكانهای واقع در محله‌ها برق داده می‌شد و روشنایی آن از ساعت 7 الی 12 بود و بهای برق هم براساس لامپی یك ریال هر شب جمع‌آوری می‌شد. از سال 1311 اولین كارخانه برق دولتی به ظرفیت 6400 كیلووات در تهران نصب گردید، ولی مردم از گرفتن امتیاز خودداری می‌كردند و به‌ همین دلیل برای پیشرفت كارها برای كسانی كه انشعاب برق می‌گرفتند یك كنتور مجانی به عنوان جایزه در نظر گرفته می‌شد. چند سال بعد وضع تغییر كرد و كار به جایی رسید كه انشعاب برق سرقفلی پیدا كرد.

هیتر :

گرمكن یا هیتر دستگاههایی هستند كه توسط آن آب ورودی به بویلر را گرم می‌كنند تا درجه حرارت آب بالا رود تا به تجهیزات و لوله‌های بویلر آسیب نرسد، این عمل توسط هیترها انجام می‌شود، هیترها به دو صورت وجود دارند :

1ـ هیترهای باز

2ـ هیترهای بسته

هیترهای باز : هیترهایی هستند كه حرارت را مستقیم به آب منتقل می‌كنند.

هیترهای بسته : هیترهایی هستند كه حرارت را از طریق لوله‌ها و محیط به آب منتقل می‌كنند.

به هیترهایی كه قبل از پمپ تغذیه قرار می‌گیرند هیترهای فشار ضعیف گفته می‌شود و به هیترهایی كه بعد از پمپ تغذیه قرار می‌گیرند هیترهای فشارقوی گفته می‌شود.

سوپر هیتر : بخاری كه از درام خارج می‌شود دارای قطره‌های آب می‌باشد كه باعث می‌شود پره‌های توربین آسیب ببینند و خوردگی و پوسیدگی در پره‌ها ظاهر شود برای اینكه بخار به توربین آسیب نرساند باید قبل از برخورد به پره‌های توربین به بخار خشك تبدیل شود، این عمل (خشك كردن) توسط سوپر هیتر انجام می‌شود.

فرق هیتر و سوپر هیتر این است كه : هیتر باعث می‌شود كه درجه حرارت آب ورودی به بویلر زیاد شود ولی سوپر هیتر باعث می‌شود بخار ورودی به توربی به بخار خشك تبدیل شود.

بـویـلـر :

آب پس از خروج از پمپ تغذیه (Feed Pump ) و شیر یكطرفه وارد اكونومایزر می‌شود كه اولین قسمت دیگ بخار می‌باشد، كه حاوی تعدادی لوله موازی است كه در آخرین مرحله دود خروجی از بویلر لوله‌های اكونومایزر قرار دارند داخل این لوله‌ها آب تغذیه ورودی به بویلر جریان دارد این آبها مادامی كه لوله‌های اكونومایزر را طی می‌كنند حرارت دود را جذب نموده و سپس به درام هدایت می‌گردند. بنابراین اكونومایزر سبب می‌گردد كه راندمان بالا برود.

آب در درام با آبهای داخل آن مخلوط شده و سپس از طریق لوله‌های پائین آورنده به لوله‌های دیواره‌ای و محوطه احتراق وارد می‌شود، همانطور كه از نام محوطه احتراق پیداست، فضایی است كه عمل احتراق در آن صورت می‌گیرد. اطراف این محوطه تعداد زیادی لوله‌های موازی نزدیك به هم كه به لوله‌های دیواره‌ای موسوم هستند پوشیده شده است. بخشی از حرارت حاصل از احتراق از طریق تشعشع و جابجایی به این لوله‌ها منتقل می‌گردد، اینها نیز حرارت را به آب داخل خود منتقل می‌نمایند. بنابراین در كوره هر سه نوع انتقال حرارت با یكدیگر انجام می‌گیرد. حاصل این تبادل حرارت جذب حرارت توسط آب داخل لوله‌ها و تبدیل آن به بخار است. به عبارت دیگر كلیه بخاری تولیدی دیگ در این لوله‌ها ایجاد می‌شود، از طرف دیگر جذب حرارت توسط لوله‌های دیواره‌ای باعث خنك شدن فضای اطراف كوره می‌شود و لذا شكلی از نظر عایقكاری دیواره‌های اطراف محفظه احتراق پیش نخواهد آمد پس می‌توان گفت كه لوله‌های دیواره‌ای همانطور كه از نامشان پیداست دیواره كوره را تشكیل می‌دهند.

حركت جریان آب در داخل لوله‌های دیواره‌ای از پائین به بالاست هرچه آب در طول كوره به طرف بالا حركت كند حرارت بیشتری را جذب نموده و در نتیجه بخار بیشتری تولید می‌گردد. در بویلرهای گردش طبیعی، این حركت به صورت طبیعی انجام می‌گیرد و لذا در خاتمه در لوله‌های دیواره‌ای، مخلوطی از آب و بخار خواهد بود كه به محض ورود به درام آب و بخار از یكدیگر جدا می‌شوند. در بویلرهای گردش اجباری، جریان آب در داخل لوله‌های دیواره‌ای به كمك یك پمپ كه در مسیر لوله‌های پائین آورنده نصب است انجام می‌گیرد.

در بویلرهای بونسون نیز این جریان به كمك پمپ آب تغذیه انجام می‌گردد و ساختمان این بویلر به گونه‌ای است كه احتیاج به درام نمی‌باشد و بخار تبدیل شده مستقیماً به سوپر هیتر می‌رود.

بطور كلی درام دو وظیفه اصلی را بعهده دارد :

1ـ عمل نمودن به عنوان یك مخزن ذخیره كه جهت دیگ بخار :

درام می‌تواند با ذخیره آب و یا بخار در خود در شرایط بحرانی بهره‌برداری از بویلر مقداری از نیازهای ضروری آب و یا بخار را تامین نماید.

2ـ تقسیم آب و بخار :

آب و بخار ایجاد شده در لوله‌های دیواره‌ای وارد درام شده و به وسیله تجهیزاتی كه در داخل درام وجود دارد آب و بخار كاملاً از هم جدا شده و به این ترتیب امكان عبور بخار بدون ذرات آب بطرف سوپر هیتر فراهم می‌شود.

در درام اعمال دیگری نظیر تقسیم یكنواخت آبهای ورودی از طریق اكونومایزر و یا تزریق محلولهای شیمیایی به بویلر نیز انجام می‌گیرد. هوای مورد لزوم احتراق توسط فنهای FD.Fan تامین می‌شود بنابراین فن با توجه به مكشی كه ایجاد می‌نماید هوای محیط را مكیده و در كانالهایی كه در نهایت به محوطه احتراق (مشعلها) ختم می‌شود به جریان می‌اندازد. فنها دارای انواع و اقسام می‌باشند، نظیر فنهای جریان شعاعی و یا فنهای جریان محوری و یا تركیبی كه در طراحی دیگ بخار با توجه به مقدار هوای لازم و فشار آن و همچنین راندمان مورد نظر یكی از این انواع انتخاب می‌گردند.

برای كنترل مقدار هوای ورودی به بویلر و از دریچه‌های كنترل هوای استفاده می‌گردد. غالباً این دریچه‌ها به صورت اتوماتیك كنترل می‌گردند، البته طبیعی است كه با دست نیز قابل كنترل هستند در مسیر دود نیز چنین دریچه‌هایی وجود دارد كه به صورت باز یا بسته عمل می‌كنند.

GR.Fan : این فنها مقداری از گازهای خروجی از بویلر را پس از اكونومایزر گرفته و مجدداً در كوره بویلر به جریان می‌‌اندازد این كار معمولاً جهت كم كردن حرارت دودی كه از دودكش خارج می‌شود است. اكونومایزر باعث می‌شود راندمان بالا رود زیرا آب حرارت دود را جذب نموده و در قسمتهای بعد سوخت كمتری برای بالا بردن درجه حرارت آب لازم است.

آخرین مرحله مسیر دود، دودكش است كه گازهای خروجی از بویلر را به محیط بیرون هدایت می‌نماید. طبیعی است ارتفاع دودكش نقش تعیین كننده‌ای در هدایت دود و عدم آلودگی محیط دارد.

سوخت دیگهای بخار در كشورمان، سوختهای مایع و گاز تشكیل می‌دهند كه بیشتر مازوت و گاز طبیعی برای سوخت مشعلهای محفظه احتراق استفاده می‌شود. آب ورودی به بویلر باید دمای آن حداقل 195 باشد تا به لوله‌ها و تجهیزات بویلر آسیب وارد نكند.

تـوربـین :

توربین‌های بخار دسته‌ای از توربو ماشینها را تشكیل می‌دهند كه عامل در آنها بخار آب می‌باشد توربین بخار برای نخستین بار در پایان قرن گذشته به عنوان ماشین حرارتی بكار گرفته شده و از ان زمان تا كنون پیشرفت‌های زیادی در طراحی، ظرفیت، تولید و راندمان انها حاصل شده كه امروزه به صورت گسترده در نیروگاههای حرارتی و نیز برخی از واحدهای صنعتی دیگر بكار گرفته می‌شوند.

بخار سوپر هیتر ورودی به توربین كه حاوی مقدار قابل ملاحظه‌ای انرژی حرارتی است در آنجا به انرژی جنبشی تبدیل شده و در نهایت بصورت كار مكانیكی برروی روتور بدل می‌گردد. مزایای عمده توربین بخار نسبت به سایر محركهای مكانیكی سرعت بالا (توربین‌های بخار در صورتی كه مستقیماً با ژنراتور كوپل شوند، دارای دور 3000 RPM و در صورتی كه از طریق جعبه دنده به هم مرتبط گردند، دور آنها می‌تواند بیشتر باشد)، ابعاد كوچك و امكان تولید قدرت بالای آنها می‌باشد.

توربین‌های ضربه‌ای و عكس‌العملی، اولین مدلهای توربین بخار بوده كه در آنها بخار در جهت محوری پس از چندی برادران ژونگستروم نخستین توربین بخار شعاعی را كه در آن منبسط می‌شود، بخار در جهت شعاعی منبسط می‌گردید را ابداع نمودند.

توربین‌های ژونگستروم فاقد پره‌های ثابت هستند و از دودمیك متفاوت تشكیل یافته‌اند كه برروی آنها چندین مرحله پره‌هایی در محیط دوایر متحدالمركز نصب شده است. در اثر انبساط بخار پره‌ها و نیروی عكس‌العمل ناشی از آن دیسكها در دو جهت مختلف و با سرعتی یكسان شروع به چرخش می‌كنند، به این ترتیب هر كدام از آنها می‌توانند محرك یك ژنراتور باشند.

امروزه اغلب توربین‌های بخار دارای چندین مرحله انبساط بخار در پره‌ها هستند كه پره‌های اولیه به صورت ضربه‌ای و پس از آن به صورت مخلوطی از ضربه‌ای و عكس‌العملی است.

از نظر تعداد مراحل انبساط بخار، توربین‌ها به سه دسته تقسیم
می‌شوند :

5- وضعیت – پست از نظر استقرار ساختمانهای جنبی

تعریف پست :

محل برقی كه مولد از قبیل ترانسفورماتورها كلیدها و غیره به منظور تبدیل یا مبادله انرژی چون لازم است كه از یك طرف در نقاط مختلف (تولید انتقال و توزیع ) ولتاژهای متفاوت داشته باشیم و از دیگر شبكه ارتباطی وجود داشته باشد . بنابراین مراكزی كه این عملیات (قطع و وصل كردن و تبدیل سطح ولتاژ را در نقاط انتخاب ) را انجام دهند ضرورت پیدا می كند . این مراكز به پستهای فشار قوی موسوم می باشند كه بستگی به سطح ولتاژ آنها طراحی و وسایل و تجهیزات آنها از قبیل وسایل قطع و وصل ترانسفورماتورها وسایل ارتباط دهنده و سیستم های حفاظتی –پیچیده تر و با اهمیت تر می گردد .

انواع پستها :

الف – پستهای بالابرنده ولتاژ (پست نیروگاهی)

ب- پستهای توزیع كاهنده ولتاژ

ج- پستهای كلید زنی

پست های بالابرنده ولتاژ

چون ولتاژ تولیدی ژنراتورها به علت محدودیتهای كه در ساخت آنها وجود دارد محدود می باشد لازم است كه برای انتقال قدرت الكتریكی آن را به ولتاژ بالابرد و بدین جهت از پستهای بالابرده ولتاژ استفاده می كردد .

پستهای توزیع كننده ولتاژ

ولتاژ مورد نیاز مصرف كنندگان بنابردلایل اقتصادی در چند مرحله كاهش می یابد و به این منظور از پستهای توزیع كاهنده ولتاژ استفاده می گردد .

پستهای كلید زنی

این پستها در واقع هیچگونه تبدیل ولتاژی را انجام نمی دهند بلكه فقط وظیفه شان ارتباط خطوط شبكه به یكدیگر است .

پستها از نظر كلی و نوع تجهیزات به دو نوع تقسیم می شوند .

الف – پستهای باز (بیرونی) Outdoor

ب- پستهای بسته (داخلی) In door

انواع پستهای باز :

الف – پستهای باز

ب- پستهای هوایی

الف : پستهای باز پستهایی هستند كه هوای آزاد عایق بین فاز ها و قسمتهای برقدار بازمین می باشد و بنابراین لازم است فواصل معینی بین قسمت های برقدار برقرار گردد و علاوه بر آن ایمنی افرادی كه در محوطه پست عبور می كنند بایستی فواصل مشخص و معینی بین تجهیزات و زمین در نظر گرفته شود در این پستها تجهیزات مستقیماًَ در معرض عوامل جوی از قبیل برف باران یخ آلودگی – و غیره قرار می گیرد .

ب : پستهای هوایی پستهای توزیع در ولتاژ – 20 KV به پایین هستند كه روی پایه های سیمانی یا چوبی نصب می گردند .

بستهای بسته (GIS) :

پستهای گازی در بعضی مناطق به عللی از قبیل كمبود جا و یا آلودكی بیش از حد (مناطق ساحلی ) امكان احداث پستهای معمولی نمی باشد از پستهای گازی استفاده می شود .

لازمه كوچك- شدن پستهای فشار قوی كوچك كردن فواصل شین ها و دستگاههای فشار قوی است و چون هوا دارای استقامت الكتریكی معینی است نمی توان فاصله شین ها را از مقادیری معین كوچكتر انتخاب كرد لذا برای عایق كردن قطعات از یكدیگر و نزدیك كردن فواصل شین ها به یكدیگر از عنصر دیگری غیر از هوا كه دارای استقامت الكتریكی در حدود 3 برابر هوا است و اولین مرتبه در كلیدهای گازی sf6 از آن استفاده گردید پستهای فشار قوی كپسولی از سال 1967 به تدریج در شهرهای بزرگ و مناطق پر جمعیت به خصوص در اروپا نصب و با اطمینان كامل مورد بهره برداری قرار گر فت .

مزایای پست های بسته :

اشغال قضای كمتر (حدود 10 تا 15% فضای مورد

نیاز برای پستهای باز ) بی صدا بودن فاقد تشعشعات فركانس زیاد سرویس كمتر بوده و از اتصال قطعات پیش ساخته به هم تشكیل می شوند .

گاز sf6 كه به عنوان عایق در این پست ها به كار می رود عایق بسیار خوبی است از عوامل خارجی و جوی مثل گردو خاك و باد و طوفان و غیره در آن بی اثر است و جون تمام قطعات زیر فشار در داخل كپسولها قرار دارند از امكان هیجگونه تماس سهوی با قطعات زیر ولتاژ ممكن نیست و به این جهت خالی از خطرات برق زدگی و برق گرفتكی است و احتیاج به هیچگونه حصار و محدودیتی ندارد .

اجزا تشكیل دهنده پست ها :

1- سوئچگیر

2- برقگیر

3- لاینتراپ

4- سكسیونر

5- دیژنكتور

6- ترانسفورماتورهای قدرت

7- ترانسفورماتورهای جریان (ct) و ولتاژ (pt)

8- ترانسفورماتورهای تغذیه داخلی و یا زمین

9- سیستم های جبران كننده از قبیل راكتور یا خازن

10- شبكه زمین

11- رله های حفاظتی

1-سوئیچگیر : به مجموعه ای از تجهیزات فشار قوی گفته می شود كه عمل ارتباط فیدرهای مختلف را به باس بار (شین) و یا قسمت های محتلف باس بار را به بكدیكر در یك سطح ولتاژ معین انجام می دهد .

شین یا BUSBAR : محل تقسیم اصلی برق را باس بار یا شین می گویند .

فیدر : فیدر یك هادی است كه پست یا نیروگاه را به محلی كه قدرت باید توزیع شود وصل می نماید .

برقگیر :

برقگیر در حقیقت یك ایزولاسیون ناقص است و تخلیه الكترونی در اثر اختلاف سطح ضربه ای زیاد حتماُ انجام می گیرد و بارهای موجود در موج بسیار از طریق تاسیسات فشار قوی خارج می گردد بدون اینكه مزاحمتی برای شبكه به وجود آورد . در موقع كار عادی شبكه برقگیر كه بین فاز و زمین بسته شده مانند یك عایق عمل می كند ولی به محض اینكه ولتاژ كار برقگیر تجاوز كرد مانند یك گیرنده موج سریع عمل می كند و جریانی كه توسط برقكیر از راه قوس الكتریكی به زمین هدایت می شود باعث هدایت اختلاف سطح زیاد به زمین می گردد .

برقگیرهای 3KV تا 30KV برای جریان ضربه ای 5KA و برقگیرهای 60 تا 220KV برای 10KA ساخته می شوند و جریانهای هدایت شونده ضربه ای كه تا امروز در شبكه ها سنجیده شده در بیش از 90% ضربه ها از 1KA تجاوز نمی كند . برقگیرها متناسب با Vwa حاصل از اختلاف سطحی كه با فركانس فعال در محل نصب ممكن است وجود داشته باشد انتخاب می شوند .

ماكسیموم مقدار این اختلاف سطح فعال در هر حال نباید از 15/1 اختلاف سطح نامی شبكه تجاوزكند . در ضمن نوع شبكه (زمین شده و زمین نشده ) در نتیجه مقدار ازدیاد ولتاژ فازهای سالم در اثر زمین شدن از فازها نیز در انتخاب ولتاژ برقگیر و عملكرد صحیح برقگیر بسیار موثر است .

نظر به اینكه محدوده ای كه در كنترل و محاقظت برقگیر قرار می گیرد كوچك است لذا بهتر است كه همیشه برقگیر در نزدیكی وسیله ای كه در تاسیسات با ارزش تر است نصب شود به عنوان مثال در كنار یك ترانسفورماتور در پست .

كنتور برقگیر :

مشخص شدن تعداد دفعات عملكرد برقگیر معمولاً سیم زمین برقگیر از داخل دستگاهی بنام كنتور برقگیر عبور می دهند .

نكاتی كه در مورد نصب برقگیرها باید توجه كرد :

1- باید اتصال زمین برقگیر كامل باشد

2- برقگیر باید در مجاورت دستگاههای حفاظت شونده قرار داده شوند

3- سیم اتصال زمین برقگیر باید به اتصال زمین مشترك پست وصل باشد

4- سیم اتصال زمین باید هیجگونه پیچش یا حلقه نداشته باشد زیرا اندوكتانس اضافه در مقابل جریان تخلیه به وجود می آید .

5- بهتر است از كابلهای رشته ای با مقاطع 50 35 25 اینچ استفاده شود

6- در موقع نصب برقگیر باید توجه داشت كه هرگونه هادی فلزی چه دارای ولتاژ سیستم و چه زمین باشد در خارج یك كره فرضی به شعاع r و دور برقگیر باشد .

این شعاع از فرمول زیر محاسبه می شود :

Vm : ولتاژ نامی برقگیر بر حسب KV

R : شعاع فرضی بر حسب mm R=12 *Vm

وظیفه برقگیر كاستن اضافه ولتاژ ها به مقادیرى است كه استقامت عایقی تجهیزات قابلیت تحمل آن را داشته باشند با بروز اضافه ولتاژ بالاتر از مقدارمعینى برقگیر هادى شده و ولتاژ با عبور جریان از مقاومت غیر خطی محدود می گردد پس از كاهش اضاقه ولتاژ جریان قطع شده و سیستم به كار خود ادامه می دهد اضافه ولتاژ ها در اثر رعد و برق تخلیه جوی و یا قطع و وصل كلیدها می توانند به وجود آیند .

((نكاتی درموردنصب پایه ها وترانس))

فاصله بین پایه ها درفشار ضعیف می باشد.فاصله بین پایه هادرفشار متوسط میباشد.فاصله بین دوپایه برای اینكه ترانس بین آنها نصب كنند180cmباشد.برای اینكه از پایه های600-9استفاده شودمنظور این است كه یعنی بارتاحدودkg600را می تواند تحمل كندوبیشتر از آن خطرناك می باشدورأس آن تایك متر می باشدومنظور ازm9این است كه طول آنm9می باشد. منظور از استفاده از600-12پایه این است كه می تواندباری تاحدود600kgرا می تواندتحمل كند وبیشتر ازآن خطرناك باشدومنظور از12این است كه رأس آن1.5متری می باشدومنظور طول 12mمی باشد.برای نصب ترانس اغلب یكی از پایه ها600-9دیگراز پایه ها600-12می باشدكه درطرف ترانس قرار می گیردپایه200-12اكثرا برای جاهایی كه بار زیاد روی آن نباشد وهمچنین برای عبوری استفاده می كند جاهایی كه زاویه داردباشد از پایه از600-9استفاده می كنیم كه تحمل بارcm150می باشد درصورتیكه بین20-25cmباشدبه هم اتصال پیدا كرده وباعث جرقه و سوختگی می شود.

حتما ببینید

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی فرمت فایل …