گزارش كارآموزی در آموزشگاه طراحی لباس گلشن صبا

گزارش كارآموزی در آموزشگاه طراحی لباس گلشن صبا

گزارش كارآموزی در آموزشگاه طراحی لباس گلشن صبا

دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی
فرمت فایل doc
حجم فایل 18 کیلو بایت
تعداد صفحات 17
برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل

گزارش كارآموزی در آموزشگاه طراحی لباس گلشن صبا در 17 صفحه ورد قابل ویرایش

مقدمه :

تا آنجا كه تاریخ نشان می‌دهد، همیشه انسان لباس می پوشیده است ولی البته در طول تاریخ با گذشت زمان و با تفاوت مكانها لباس فوق العاده متنوع و متفاوت بوده است. در گذشته بیشتر لباس به عنوان حفظ سرما و گرما و نیز زینت و تجمل مورد استفاده قرار می‌گرفته است و جنبه ایمنی و حفاظت آن در درجه بعد بوده، اما در زندگانی صنعتی امروز، نقش ایمنی لباس و جنبه حفاظت آن در بسیاری از رشته ها در درجه اول اهمیت قرار دارد. فضا نوردان، مأموران آتش نشانی، كارگران معادن، غواصان وبسیاری دیگر، از لباسهای مخصوص برای حفظ خود در برابر انواع خطرها استفاده می كنند. وسایل تولید لباس در عصر ما به قدری متنوع شده و توسعه یافته است كه با گذشته اصلاً قابل مقایسه نیست.

امروزه با توجه به تنوع و اهمیت بیشتر لباس نسبت به گذشته روشهای دوخت هم توسعه یافته است و در كنار كار دوخت نیز متدهای الگوكشی جهت متناسب و خوش تركیب شدن بر روی بدن افراد برنامه ریزی و طراحی شده است. در این بخش سعی شده تا انواع الگوهای تدریس شده در آموزشگاه به نحو صحیح ارائه شود. این الگوها شامل : انواع دامن، بالاتنه، آستین، انواع یقه، شلوار و طرز دوخت آن و … كه با متد گرلاوین می‌باشد.

فصل اول :

آشنایی كلی با مكان كارآموزی

محل كارآموزی :

آموزشگاه گلشن صبا به سرپرستی خانم رضیه نشان در سال 1382 تأسیس گردید. در این آموزشگاه تدریس الگو به روشهای گلاوین، متریك و مولر می باشد و همچنین به آموزش دوخت انواع لباسها از قبیل : انواع یقه ها، آستین ها، شلوار ، كت و … می پردازد كه در هر دوره تعدادی كارآموز در مقاطع نازك دوزی، ضخیم دوزی، لباس عروس، لباس شب می پذیرد و در پایان از این كارآموزان امتحان عملی و تئوری گرفته می شود و مدرك دیپلم از سازمان فنی و حرفه ای به این كارآموزان داده می شود. ساعاتی كه كارآموزان در این آموزشگاه هستند بستگی به دوره ای كه می گذرانند است مثلاً : نازك دوزی 460 ساعت و لباس عروس و شب 270 ساعت می باشد.

آموزشگاه گلناز نیز به سرپرستی خانم فاطمه عباسی در سال 1376 تأسیس گردید. در این آموزشگاه متدهای متریك و گرلاوین و نیز آموزش دوخت انواع لباس شب، عروس،‌كت و دامن و … تدریس می شود. فضای كارآموزی حدوداً 90 متر است. 6 الی 7 عدد چرخ خیاطی برای كارآموزان وجود دارد امكانات نسبتاً مناسبی دارد اما به علت قرارگرفتن در زیرزمین از نور و روشنایی چندان مناسب برای فضای كار و دوخت نیست.

فصل دوم

ارزیابی بخش های مربتط با رشته علمی كارآموز

مقایسه واحد كارآموزی با دانشگاه :

در محیط آموزشی دانشگاه با توجه به فشرده بودن زمان در طول ترم برای فراگیری دوره های مختلف دوخت و الگو تقریباً كلی و پایه ای تدریس می شود. لذا در جهت جبران این قضیه آموزشگاه می تواند مكملی برای آموزش های داده شده در دانشگاه باشد. دانشگاه در مقایسه با آموزشگاه از امكانات نسبتاً برتری برخوردار است. همچون طرح های صنعتی كه هر كدام كارهای مختلفی راانجام می دهند. وسایل الگوكشی، میز الگو، میز برش و محیطی كاملاً مجزا از بخشهای آموزشی دیگر كه به دانشجو این امكان را می دهد تا با آرامش و حوصله‌ی بیشتر به فراگیری دروس بپردازد. روش كار اساتید در دانشگاهها به صورت آكادمیك و هدفمند می باشد و در راستای گرایش تحصیلی ترم، قدم برداشته می شود. در حالیكه این موضوع در آموزشگاه كمتر به چشم می خورد. این مطلب قابل ذكر است كه شدت علاقه و فعالیت كارآموز نیز برای فراگیری سریعتر و پیشرفت وی در طول دوره های آموزش خیاطی بسیار حائز اهمیت است. البته اگر امكانات بخشهای آموزشی كمی بیشتر شود به عنوان مثال به چرخهای بیشتر و بهتری مجهز شوند و یا میزهای برش برای دوخت، با میز الگو جدا از هم قرار گیرند فضایی كه برای محل كار استفاده می شود شرایط نوردهی مناسبی داشته باشد و یا تعداد كارآموزان از حد نصاب مناسبی برخوردار باشد. همه این موارد نیز در روند یادگیری كارآموز مؤثر خواهد بود.

دامن تنگ جیب دار :

ابتدا از الگوی دامن تنگ كنترل شده (شماره 1 ) رولت می كنیم. سپس طبق مدل دهانه جیب را در محل مورد نظر رسم كرده آنگاه دو نقطه (هـ ) و (ب) را به یكدیگر وصل می كنیم بدین ترتیب پنس بزرگ (هـ – خ – ی ) تبدیل به پنس كوچك (هـ – ب – ی) خواهد شد. (خ-و) را نصف كرده نقطه (ن ) را می گذاریم نقاط (ب – ن – د) (كیسه جیب )را به طور هلالی به یكدیگر وصل كرده سپس نقاط (ی – ب – ن – د – گ) را رولت كرده (شكل الف) و نقاط (ب-ن-د) را نیز رولت كرده (شكل ب) . در هنگام دوخت خط (ب –د) توسط تكه رولت شده (شكل ب) سجاف می كنیم و هلال تكه (الف) و هلال تكه (ب) را به یكدیگر می دوزیم. در خط پهلو هیچگونه تغییری داده نمی شود.

دامن دوپیلی در جلو روی زانوها (به حالت یك طرفه )

دامن ساده كنترل شده درست می كنیم. در قسمت جلو از انتهای پنس بزرگ خط صافی كشیده به پائین دامن كه فاصله پنس بزرگ از خط وسط جلو تا پائین به یك اندازه می‌باشد. این خط را ادامه می دهیم به خط كمر سپس این خط را بریده داخل آن یك اوزمان 14 سانتی در كمر و پائین دامن كمر داده و بلندی پیلی بستگی به دلخواه دارد. برای وصل قسمت یك به قسمت شماره 2 قسمت اوزمان داده شده را تا زده قسمت 2 را طوری وصل می كنیم كه خطوط باسن كوچك و بزرگ را امتداد هم قرار بگیرد.

در قسمت پشت هم عیناً مثل قسمت جلو عمل می شود یا به دلخواه قسمت پشت را ساده تر به می‌داریم (اگر بخواهیم دامن ما فون باشد می توانیم دامن فون شماره یك را بعد از كشیدن الگو و كنترل انجام دهیم).

دامن پیلی دو قلو روی زانو :

این دامن مانند دامن قبلی تهیه می گردد با این تفاوت كه به جای 14 سانتی متر پیلی 14 سانتی متر اوزمان می دهیم و به جای تای یك طرفه پیلی به شكل دو قلو تا شده بالا و پائین رولت می شود.

دامن پلیسه اریب :

از انواع فون ها به دلخواه می توان برای شالوده این دامن رولت نمود كمر و باسن بزرگ و پای دامن را به دلخواه برحسب پهنا یا باریكی پلیسه ها می توان تقسیم كرد. در این نمونه كمر و باسن و پای دامن به 6 قسمت تقسیم شده، نقاط به دست آمده تقسیم شده را به هم وصل می كنیم. مقدار پنس های روی خط كمر به اضافه هلالی كنترل كمر را حساب كرده به دوبرابر تعداد پلیسه ها تقسیم نموده حاصل به دست آمده را به دو طرف خطوط تقسیم شده تا باسن كوچك به شكل پنس های كوتاه رد می كنیم. اضافات كمر از بین می رود.

این پنس ها در موقع جدا كردن پلیسه ها از بین می رود. هر قسمت جدا كرده روی كاغذ دیگری چسبانیده به اندازه دو برابر قطعه از بالا و پائین اوزمان داده و بعد تكه دوم را طوری می‌چسبانیم كه خطوط باسن ها در امتداد هم قرار بگیرد الی آخر.

پلیسه راسته :

مانند پلیسه اریب عمل می كنیم منتها از دامن شماره 1 رولت نموده چون كلیه پنس ها در خط كمر موجود است پنس ها را به اضافه كنترل كمر تقسیم بر دو برابر تعداد پلیسه ها نموده اطراف خطوط تقسیم شده تا باسن كوچك را رد می كنیم.

دامن شش ترك :

از دامن تنگ رولت كرده خط لب دامن و كمر را به سه قسمت تقسیم می كنیم ساسون ها را حساب كرده و به اطراف خطوط نقطه چین مطابق شكل (26) منتقل می كنیم یك قسمت را رولت كرده و برای گشادی لب دامن بین 5 تا 10 قسمت رولت شده اضافه می كنیم و از آن نقطه به باسن كوچك وصل می كنیم. البته باید خط مایل با خط عمود تا باسن كوچك یك اندازه باشد تا گوشه های ترك ها آویزان نشود.

دامن بادبزنی (شانل ) :

از دامن تنگ رولت كرده الگوی جلو و پشت را به چهار قسمت مساوی تقسیم می‌كنیم. ساسون‌ها را حساب می‌كنیم و به اطراف خطوط تقسیم شده تا باسن كوچك منتقل می‌كنیم. مطابق شكل (35). یكی از قسمتها را روی الگو رولت می‌كنیم و به اندازه دلخواه از لب دامن بالا می‌آئیم و علامت می‌گذاریم. سپس بین 5 تا 25 سانتی متر به لب دامن اضافه می‌كنیم و به نقاط علامت زده شده وصل می كنیم. خط مایل جدید باید به اندازه خط عمود باشد.

دامن لنگی (اسكاتلندی – پرت فوی‌) :

دو جلو و یك پشت كامل از الگوی دامن شماره 1 طوری قرار می دهیم كه پشت كامل در وسط و دو جلو كامل در طرفین آن قرار بگیرند و خطوط باسن ‌ها هم در امتداد هم باشند در سمت راست الگو از انتهای پنس كوچك جلو تا خط را اندازه گرفته همان اندازه از پای دامن داخل شده یك عمود موازی با خط صاف جلو به دست می‌آید. در سمت چپ روی الگوی كامل جلو از زیر پنس كوچك تا خط صاف مشترك جلو و پشت را اندازه گرفته یك عمود موازی با خط مشترك می‌كشیم. خطوط هاشور شده سمت چپ قسمت زیردامن می‌باشد و برای اینكه قسمت زیردامن از روی دامن آویزان نشود،‌یك پنس 2 سانتی‌ در قسمت چپ الگوی كامل جلو روی خط باسن بزرگ قرار گرفته به نوك پنس بزرگ جلو وصل می‌كنیم. این پنس را روی الگو بسته روی پارچه می‌گذاریم.

حتما ببینید

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی

گزارش كارآموزی برق در شركت الكتروتكنیك رازی دسته بندی گزارش کارآموزی و کارورزی فرمت فایل …