پاورپوینت عیوب در ریختگری تحت فشار

پاورپوینت عیوب در ریختگری تحت فشار

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

دسته بندی : پاورپوینت

نوع فایل : .ppt ( قابل ویرایش و آماده پرینت )

تعداد اسلاید : 43 اسلاید

قسمتی از متن .ppt :

عیوب در ریختگری تحت فشار

فهرست:

1-عیوب سطحی
2-تخلخل گازی
3-تاول
4-تخلخل انقباضی
5-جوشک
6-پلیسه

1-عیوب سطحی

عیوبی که عموماً به آنها جریان سرد یا نیامد اطلاق می شود یا عیوب سطحی به عیوبی اطلاق می شود که در بیشتر موارد قابل رؤیت بوده و گاهی سبب عدم پذیرش قطعه می شود . این عیب معمولاً به عنوان یک عیب ناشی از نحوه جریان فلزمذاب شناخته
می شود.

این عیب به این دلیل ایجاد می شود که همیشه بین زمان رسیدن فلز مذاب به یک محل مشخص در قالب و وقوع انجماد سریع فلز یک رقابت وجود دارد اگر زمانی که دو جریان فلز مذاب به هم می رسند، فلز به طور جزئی منجمد شده باشد چروک ها یا روی هم آمدگی و یا لایه لایه شدگی هایی در سطح قطعه ایجاد می شود که این موارد مشخصه های عیوب سطحی هستند. این عیب اغلب در جاهایی که قالب سردتراست مثل انتهای زائده های نازک و ضخیم به چشم می خورد.(شکل1)

علل به وجود آمدن این عیب و برطرف کردن آن:

شکل قطعه ریختگی : وقتی ضخامت قالب یک نواخت نباشد اولاً مقدار گرمایی که باید از مذاب گرفته شود در قسمتهای ضخیم قطعه بیشتر است در همین قسمتهای ضخیم قطعه قالب نیز نازکتر بوده که طبق رابطه فوق افزایش دمای بیشتری خواهد داشت در نتیجه بین اجزاء ضخیم و نازک قالب تنش های حرارتی اعمال شده که باعث به وجود آمدن یک عیب در قطعه می شود.

4- زمان پرشدن : یک اصل مهم در این زمینه این است که هر چه زمان پرشدن کمتر باشد، سطح تمام شده قطعه بهتر است.در واقع باید به خاطرداشت که هیچ یک از عیوب سطحی در اثر کوتاه بودن زمان پر شدن رخ نمی دهند.

5- دمای قالب : پایین بودن دمای قالب سبب سرد شدن جریان فلزمذاب و در نتیجه افزایش میزان فلز منجمد شده در مسیر جریان فلز می شود. اگر درصد فلز جامد در مسیر جریان بالا باشد ، می تواند سبب عدم چسبندگی مناسب بین قسمت های مختلف جریان و در نتیجه تشکیل چروک یا ایجاد جریان سرد شود، این عیوب متداولترین نوع عیوب سطحی را تشکیل می دهند.

حتما ببینید

قالب پاورپوینت پایان نامه مکانیک

قالب پاورپوینت پایان نامه مکانیک قالب های پاورپوینت جهت استفاده در جلسات دفاع رساله، پایان …