پاورپوینت درباره کشور عراق 92 اسلاید

پاورپوینت درباره کشور عراق 92 اسلاید

توضیحات :

پاورپوینت کشورعراق

فرمت pptx

92 صفحه

 

فهرست برخی از مطالب آورده شده :

تاریخچه

غذاهای سنتی

سیاست

جایگاه رسانه ها

ساختارآموزشی

شهرهای مهم

 

بخشی از متن اسلاید :

آشنائی با کشور عراق  پایتخت و شهرهای مهم

پایتخت عراق بغداد و شهرهای مهم آن عبارتند از: کربلا ، نجف اشرف ، بصره ، موصل ، کرکوک ، اربیل ، سلیمانیه ، رمادی ، حله ، عماره ، کوت ، دیوانیه ، ناصریه، دیالی ، سماوه ، سامرا ، دهوک

 زبان و خط رسمی: عربی

 عداد جمعیت و توزیع دینی، مذهبی و قومی آن:

 جمعیت عراق : حدودا 33 میلیون نفر.

 مسلمانان : 95% ، مسیحیان و یهودیان و صابئه و ایزدی ها و   دیگر اقلیتهای دینی 5% .

 شیعیان : 65% ، مذاهب مختلف اهل سنت 35% .

 قومیت عرب : 70 % ، کرد : 20% ، ترکمن : 3 % ، دیگر       اقلیتهای قومی 7%. 

}تاریخچه

قدیمی‌ترین نامی که برای عراق امروزی به کار رفته «سومر» است که در هزاره پنجم تا سوم قبل از میلاد نام دولت و ملتی در جنوب عراق کنونی بوده است. پس از آن به ترتیب دولت‌های آکد در مرکز و جنوب، آشور در شمال و بابل در جنوب آن تأسیس گردید که به همین جهت به قسمتهایی از آن مملکت آشور، مملکت اکد، و مملکت بابل نیز گفته‌اند. به دلیل جریان دو رود دجله و فرات، عراق را از قدیم بین‌النهرین نامیده‌اند. در ایران باستان عراق را سورستان می‌گفته‌اند که شاید به خاطر اتصال و امتداد آن به طرف سوریه بوده است. کلمه عراق به این ترتیب پس از فتح ایران به دست مسلمین وضع و رایج گردیده است. لازم به ذکر است که اعراب قسمت شمالی بین‌النهرین را که کوهستانی است جزیره می‌نامیدند و قسمت جنوبی آن را که به صورت دشت می‌باشد عراق می‌گفتند.

همین قسمت جنوبی (عراق) که منابع قدیم در بسیاری از موارد به سواد موسوم بوده زیرا پس از بیابانهای وسیع عربستان چشم‌انداز درختان عراق آن را به صورت سیاهی دور دستی نشان داده و به همین جهت اعراب بدان سواد نام داده‌اند. به دلیل وجود درخت بسیار که کلمه سواد راموجب شده عده‌ای عقیده دارند که نام عراق از عرق (erg) به معنای ریشه گرفته شده است. گروه دیگری از لغت‌شناسان عراق را به معنای زمین ساحلی دانسته‌اند. یادآوری می‌شود که عراق را در ابتدا به جنوب بین‌النهرین می‌گفته‌اند که مجاور خلیج فارس است.

بر همین اساس بعضی عراق را معرب کلمه فارسی ایراه به معنای کرانه ذکر کرده‌اند و سرانجام برخی محققان عراق را صورت تغیر یافته‌ای از ایران دانسته‌اند (ــ ایران) به موازات کلمه عراق، عراقین نیز در منابع به کرات ذکر شده است که منظور از آن در ابتدا دو شهر کوفه و بصره بوده که هر دو در جنوب بین‌النهرین واقع شده‌اند. از دوره سلجوقیان، عراقین به دو صورت عراق عرب (منظور دو عراق فوق‌الذکر یعنی کوفه و بصره) و عراق عجم (منظور منطقه کوهستانی غرب ایران) به کار رفته است. عراقین را به صورت عراقان نیز نوشته‌اند. عراق در طول تاریخ خود همواره جزیی از قلمرو دولتهای ایرانی، عربی و عثمانی بوده است تا آنکه در سال 1920 م. با به قدرت رسیدن ملک فیصل اول این کشور پادشاهی عراق نام گرفت.

سپس در سال 1958م. با سرنگونی رژیم سلطنتی و تأسیس جمهوری دموکراتیک خلق عراق تغییر نام داد .در سال 1979 صدام حسین ؛ اکبر را برکنار و خود را رئیس جمهور عراق نامید . وی پس از تثبیت و با آغاز انقلاب اسلامی در جمهوری اسلامی ایران جنگ همه جانبه و ظالمانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران شروع کرد

و…

 

برچسبها:

پاورپوینت کشورعراق, عراق, اسلایدمعرفی کشورعراق

حتما ببینید

تم پاورپوینت اسلیمی

تم پاورپوینت اسلیمی قالب های پاورپوینت جهت استفاده در جلسات دفاع رساله، پایان نامه، پروپوزال، …