پاورپوینت اسلاید در مورد شهر مشهد

پاورپوینت اسلاید در مورد شهر مشهد

پاورپوینت اسلاید در مورد شهر مشهد

دارای182 اسلاید و صفحه

فرمت فایل :pptx

دارای 182 صفحه

اکثر موضاعات همراه با عکس آن مطلب آمده است

قسمتی از اسلاید :

مشهد شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. وجود حرم امام رضا (ع)، هشتمین امام مذهب شیعه، در این شهر، سالانه بیش از 13 میلیون زائر را به مشهد می‌کشاند. آسمونی در این بخش به معرفی کامل شهر مشهد می پردازد.

حوضه رودخانه کشف‌رود که شهر مشهد در آن قرار دارد، به خاطر شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان یکی از مناطق مورد توجه برای سکونت در خراسان به حساب می‌آمد. این منطقه ابتدا مسکن اقوام غیرآریائی بود. در نزدیکی شهر فعلی مشهد شهری بنام توس وجود داشته‌است.

در اسطوره‌های ایرانی بنای اصلی شهر توس را به جمشید و تجدید بنای آن را به توس، پهلوان و سپهسالار ایرانی نسبت می‌دهند. توس در زمان خلافت عثمان به‌طور کامل توسط اعراب فتح شد. در دوره اسلامی این منطقه بخشی از ولایت توس به مرکزیت شهر تابران بود که آبادی‌های سناباد و نوقان که بخشی از مشهد کنونی هستند را نیز دربر می‌گرفت.

در دوران حکومت هارون عباسی، حمید بن قحطبه طائی والی خراسان بود که کاخی در باغی واقع در 1,5 کیلومتری سناباد داشت. در بهار سال 193 هجری قمری، هارون که برای سرکوب شورشی عازم سمرقند بود، درنوقان بیمارشد وبنا به وصیتش اورادرآن باغ دفن کردند.

چند سال بعد در دوران خلافت مامون، در 202 هجری قمری، امام رضا که پس از یک سال اقامت در مرو عازم بغداد بود، در منزل امیر سناباد مسموم شد و مامون پیکر او را نزدیک قبر هارون به خاک سپرد. از آن پس آن نقطه «مشهد الرضا» به معنی «محل شهادت رضا» و به اختصار مشهد نام گرفت.

پس از حمله مغولان مردم شهر ویران‌شده توس به مشهد مهاجرت کردند و شهر توسعه پیدا کرد. مشهد در زمان حکومت نادرشاه افشار به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد.

و…

 

فهرست مطالب مهم :

جغرافیای مشهد

جمعیت مشهد

شهرهای خواهرخوانده مشهد

فرهنگ مشهد

اقتصاد و صنایع مشهد

سوغات مشهد چیست؟

معرفی ۱۵ مورد از جاذبه های مشهد

غذاهای محلی استان خراسان رضوی

نگاهی به آداب نوروز در خراسان رضوی

بازی‌های رایج نوروزی در خراسان

آشنایی با آداب و رسوم مردم خراسان در ماه مبارک رمضان

گوشه ای از آداب عزاداری مردم مشهد در تاسوعای حسینی

**اکثر مطالب بالا با عکس آن و همراه با مثال موضوع آمده است

حتما ببینید

قالب پاورپوینت اسلیمی

قالب پاورپوینت اسلیمی قالب های پاورپوینت جهت استفاده در جلسات دفاع رساله، پایان نامه، پروپوزال، …